Taping, czyli używanie charakterystycznych plastrów, staje się coraz popularniejsze, a wiele osób dostrzega zbawienny wpływ tej metody na ich ciało. Z tego tekstu dowiesz się, jakie były początki tej metody i czy pomoże Ci w Twoich dolegliwościach.
Kinesiology taping – azjatyckie początki
Początki kinesiology taping sięgają lat 70. XX wieku, kiedy to Japończyk – dr. Kenzo Kase – opracował podstawy tej metody. Kręgarz, skupiony na rozwijaniu swoich umiejętności, starał się wypełnić lukę na ówczesnym rynku fizjoterapeutycznym. W swojej codziennej pracy zauważał oczywiście dobroczynne działanie masażu i rozluźnienia mięśni dla zniesienia dodatkowych bóli u pacjentów. Jednak terapia musiała być powtarzana wielokrotnie, aby przynieść pożądane efekty – każda z osób szukających pomocy w rehabilitacji mogła z niej korzystać jedynie w trakcie wizyty.
Dr Kase szukał sposobu na przedłużenie efektów fizjoterapii i rozluźnienia mięśni pacjentów jeszcze długo po wyjściu z gabinetu. Tak narodził się pomysł na stosowanie kinesio tapingu, czyli plastrowania dynamicznego. Jego podstawą jest naklejanie specjalnych bawełnianych plastrów w miejscach pojawiania się napięcia mięśniowego, tak, aby przedłużyć efekty leczenia.
Unikalne założenia kinesiology taping
W latach 70. plastrowanie było już techniką znaną. Choć jej założenia były zbliżone do tych, które przyświecały dr Kase, sama metoda i jej rezultaty nie pokrywały się z celami, które próbował osiągnąć. Do tej pory plastry w rehabilitacji miały za zadanie podtrzymanie i odciążenie naruszonych stawów. Często krępowały przy tym ruchy, gdyż osoby kontuzjowane bały się dalszego uszkodzenia nadwerężonych mięśni. W ten sposób plastry – paradoksalnie – spowalniały leczenie.
Kinesiology taping ma za zadanie poprawę motoryki, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz uaktywnienie przepływu krwi i limfy. Po naklejeniu plastry odciągają skórę od powięzi i odciążają tkanki pod nią leżące. Zwiększa to przepływ krwi i zapewnia warunki korzystne do regeneracji w miejscach chorych. Same plastry wykonane są z bawełny pokrytej akrylem medycznym, dzięki czemu nie ograniczają dopływu wody ani powietrza. Są rozciągliwe i cechują się właściwościami zbliżonymi do tych, które posiada ludzka skóra. To kształt – nie kolor – plastrów decyduje o ich właściwościach i zasadności użycia w konkretnym przypadku.
Efekty stosowania tapingu
Kinesiology taping jest metodą nieinwazyjną, a przez to posiadająca bardzo szerokie zastosowanie. Początkowo miała pomagać sportowcom w leczeniu kontuzji, ale jej wykorzystanie nie jest przypisane jedynie profesjonalistom ani szczególnym rodzajom urazów. W zależności od sytuacji może działać przeciwbólowo, korekcyjnie, stabilizacyjnie a nawet profilaktycznie.
Wpływa bezpośrednio za zakres ruchu i aktywność mięśniową. Plastry usprawniają mikrokrążenie krwi oraz limfy, tym samym redukując ból. Przyspiesza to również leczenie chorego obszaru. Odpowiednio zaaplikowane plastry nie ograniczają ruchu pacjenta, w żadnym wypadku nie uniemożliwiają używania kontuzjowanych mięśni. Ich głównym zadaniem jest wsparcie chorego obszaru, tak aby mięśnie mogły swobodnie pracować we właściwy sposób oraz przyspieszenie powrotu pacjenta do pełnej sprawności.