Metody

Skuteczne i sprawdzone techniki

Terapia tkanek miękkich

Narzędzie, w którym wykorzystuje się szereg technik manualnych mających na celu zmniejszenie lub zlikwidowanie napięć struktur mięśniowo-powięziowych (mięśni, scięgien, więzadeł i otaczających ich powięzi).

Techniki tkanek miękkich mają zastosowanie w przeciążeniach oraz zespołach bólowych wszelkich narządów ruchu, ograniczeniach ruchomości stawów, i uczuciu sztywności mięśni. Do tych, które wykorzystuję w swojej pracy należą:

  • mięśniowo-powięziowe rozluźnianie Myofascial Release,
  • techiniki masażu głębokiego Deep Tissue Massage,
  • techniki punktów spustowych Trigger Point Therapy.

Rodzaj techniki dostosowany jest do rodzaju dysfunkcji. Dzięki użytym technikom przyspieszamy regenerację tkanek przez ich rozluźnienie, poprawę elastyczności mięśni i powięzi, zlikwidowanie zrostów. To wszystko skutkuje zmniejszeniem bólu u Pacjenta oraz przywróceniem prawidłowego zakresu ruchu i ruchomości tkanek.

Image

STOTT Pilates

Metoda ćwiczeń Pilates to system ćwiczeń fizycznych wymyślony na początku XX wieku przez Josefa Humbertusa Pilatesa, którego celem miało być wzmocnienie, rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Mimo upływu czasu zwolennicy tradycyjnego Pilates do tej pory używają tej metody bez odmian, ulepszeń czy modyfikacji.

STOTT Pilates jest szkołą, w której używa się zmodernizowanej formy Pilates, opierając się tylko na podstawowych zasadach oryginału: oddechu, koncentracji i płynności ruchów. Reszta: budowa ćwiczeń, ułożenie ciała (pozycje ułożenia miednicy, kręgosłupa i łopatek) oraz przybory wspomagające, to najważniejsze różnice pomiędzy metodą oryginalną a nowoczesnym STOTT Pilates.

Założycielka metody STOTT Pilates, Moira Stott, była pierwszą solistką baletu w Toronto. Poważny uraz kręgosłupa szyjnego spowodował, że zaczęła przygodę ze światem medycyny sportowej, rehabilitacji i metodą Pilates. Treningi pilates odbywała z samą Romaną Kryzanowską, jedną z najważniejszych uczennic Josepha Pilates. Wkrótce Moira zaczęła zauważać, że pomimo dobrych rezultatów osiąganych dzięki oryginalnemu pilatesowi, ułożenie ciała i kolejność ćwiczeń bardzo różnią się od tych, które wykonuje z fizjoterapeutami. Właśnie te różnice były zaczątkiem nowocześniejszej wersji Pilates, które w 1988 r. zaowocowało otwarciem przez nią własnego studia i rozpoczęciem pracy nad modyfikacją metody.

Image

Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA

Użyty skrót HVLA (oryg. High Velocity Low Amplitude) to "duża prędkość i niska amplutda", która jest kluczowa w tej technice terapii manualnej i przyczynia się do jej pełnego bezpieczeństwa.

Przez pracę na środkowym zakresie ruchu stawu uznana jest za najbardziej efektywną i prawie bezbolesną metodę manipulacji stawowych. Terapeuta jednorazowo i precyzyjnie na staw używa siły o niskiej amplitudzie i duzej prędkości, co skutkuje uczuciem odblokowania stawu (kliknięcia). Powoduje to odruchowe zmniejszenie spazmu mięśniowego w obrębie stawu i tkankach powiązanych z nim neurologicznie.

Technika manipulacji krótkodźwigniowych przynosi ulgę także w stanach ostrych poprzez zwiększeniu zakresu ruchów zblokowanego stawu, dokrwienie i dotlenienie danej struktury.

Image

Igłoterapia sucha

Metoda terapeutyczna, polegająca na mechanicznym oddziaływaniu na wybraną strukturę (mięsień, ścięgno, więzadło) za pomocą wprowadzanej przez skórę cienkiej i pełnej igły, bez podawania (iniekcji) jakichkolwiek preparatów farmakologicznych. Głównym mechanizmem oddziaływania igłoterapii suchej, bez względu na okolicę aplikacji, jest wywoływanie procesów odwrażliwienia.

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe są jedną z najbardziej pomijanych przyczyn ostrego i chronicznego bólu, jednocześnie stanowiąc najpowszechniejszy powód dolegliwości bólowych w układzie mięśniowo-szkieletowym. Ich ignorowanie może prowadzić do zmniejszenia zakresu ruchu w dotkniętych bólem mięśniach, najczęściej tych odpowiedzialnych za utrzymanie postawy ciała. Często zatem stają się więc przyczyną takich dolegliwości, jak napięciowy ból głowy, ból w obrębie stawu barkowego, kolanowego, czy też pleców. Opisane punkty to nic innego jak nadwrażliwe miejsca w obrębie napiętego pasma mięśnia szkieletowego lub powięzi mięśnia, które pod wpływem nacisku reagują tkliwością oraz bólem
 o charakterze promieniującym lub rzutowanym, czyli rozchodzącym się w konkretne miejsca. Punkty te, wyczuwalne w postaci guzków, pojawiają się zazwyczaj w mięśniach narażonych na przeciążenie i towarzyszą nadmiernie napiętym pasmom włókien. Oprócz wspomnianych klasycznych technik terapii manualnej, do uwalniania punktów spustowych stosuje się coraz popularniejszą igłoterapię suchą.

Celem suchego igłowania jest natrafienie na wszystkie bądź większość wrażliwych zakończeń nerwowych znajdujących się w punkcie spustowym. Drażnienie igłą tych zakończeń wywołuje impuls, który przechodząc przez rdzeń kręgowy, trafia do włókien mięśniowych napiętego pasma, wywołując bezwarunkowy odruch, jakim jest lokalny skurcz mięśniowy. Prowadzi to do rozluźnienia, przerwania „błędnego koła bólowo-napięciowego”, a ostatecznie uśmierzenia bólu.

Image

Progressing Ballet Technique

Progressing Ballet Technique to innowacyjny program opracowany przez Australijkę Marie Walton-Mahon dla adeptów tańca, aby zrozumieć głębię treningu pamięci mięśniowej w osiąganiu najlepszych wyników w balecie klasycznym.

Metoda opracowywana przez 40 lat pracy Marie z tancerzami i fizjoterapeutami wykorzystuję wiele ćwiczeń propriocepcji w celu ustawienia prawidłowej postawy ciała w tańcu i angażowania prawidłowych mięśni w odpowiednim czasie podczas wykonywanego ruchu.

Image

Kinesiology Taping

Kinesiology Taping to metoda pomocnicza terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Sposób aplikowania jest dobierany w zależności od celu, który chcemy osiągnąć: ustabilizować dany staw, zmniejszyć obrzęk czy odciążyć napiętą strukturę.

Image