Metody

Skuteczne i sprawdzone techniki

Terapia tkanek miękkich

Narzędzie, w którym wykorzystuje się szereg technik manualnych, mających na celu zmniejszenie lub zlikwidowanie napięć struktur mięśniowo-powięziowych (mięśni, scięgien, więzadeł i otaczających ich powięzi).

Techniki tkanek miękkich mają zastosowanie w przeciążeniach oraz zespołach bólowych wszelkich narządów ruchu, ograniczeniach ruchomości stawów i uczuciu sztywności mięśni. W swojej pracy wykorzystujemy:

  • mięśniowo-powięziowe rozluźnianie Myofascial Release,
  • techiniki masażu głębokiego Deep Tissue Massage,
  • techniki punktów spustowych Trigger Point Therapy.

Rodzaj techniki dostosowany jest do rodzaju dysfunkcji. Dzięki użytym technikom przyspieszamy regenerację tkanek przez ich rozluźnienie, poprawę elastyczności mięśni i powięzi, zlikwidowanie zrostów. To wszystko skutkuje zmniejszeniem bólu u Pacjenta oraz przywróceniem prawidłowego zakresu ruchu i ruchomości tkanek.

Image

STOTT Pilates

Metoda ćwiczeń Pilates to system ćwiczeń fizycznych wymyślony na początku XX wieku przez Josefa Humbertusa Pilatesa, którego celem miało być wzmocnienie, rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Mimo upływu czasu zwolennicy tradycyjnego Pilates do tej pory używają tej metody bez odmian, ulepszeń czy modyfikacji.

STOTT Pilates jest szkołą, w której używa się zmodernizowanej formy Pilates, opierając się tylko na podstawowych zasadach oryginału: oddechu, koncentracji i płynności ruchów. Reszta: budowa ćwiczeń, ułożenie ciała (pozycje ułożenia miednicy, kręgosłupa i łopatek) oraz przybory wspomagające to najważniejsze różnice pomiędzy metodą oryginalną a nowoczesnym STOTT Pilates.

Założycielka metody STOTT Pilates, Moira Stott, była pierwszą solistką baletu w Toronto. Poważny uraz kręgosłupa szyjnego spowodował, że zaczęła przygodę ze światem medycyny sportowej, rehabilitacji i metodą Pilates. Treningi pilates odbywała z samą Romaną Kryzanowską, jedną z najważniejszych uczennic Josepha Pilates. Wkrótce Moira zaczęła zauważać, że pomimo dobrych rezultatów osiąganych dzięki oryginalnemu pilatesowi, ułożenie ciała i kolejność ćwiczeń bardzo różnią się od tych, które wykonuje z fizjoterapeutami. Właśnie te różnice były zaczątkiem nowocześniejszej wersji Pilates, które w 1988 r. zaowocowało otwarciem przez nią własnego studia i rozpoczęciem pracy nad modyfikacją metody.

Image

Terapia manualna - manipulacje krótkodźwigniowe HVLA

Użyty skrót HVLA (oryg. High Velocity Low Amplitude) to "duża prędkość i niska amplutda", która jest kluczowa w tej technice terapii manualnej i przyczynia się do jej pełnego bezpieczeństwa.

Przez pracę na środkowym zakresie ruchu stawu uznana jest za najbardziej efektywną i prawie bezbolesną metodę manipulacji stawowych. Terapeuta jednorazowo i precyzyjnie na staw używa siły o niskiej amplitudzie i dużej prędkości, co skutkuje uczuciem odblokowania stawu (kliknięcia). Powoduje to odruchowe zmniejszenie spazmu mięśniowego w obrębie stawu i tkankach powiązanych z nim neurologicznie.

Technika manipulacji krótkodźwigniowych przynosi ulgę także w stanach ostrych poprzez zwiększeniu zakresu ruchów zblokowanego stawu, dokrwienie i dotlenienie danej struktury.

Image

Igłoterapia sucha

Metoda terapeutyczna, polegająca na mechanicznym oddziaływaniu na wybraną strukturę (mięsień, ścięgno, więzadło) za pomocą wprowadzanej przez skórę cienkiej i pełnej igły, bez podawania (iniekcji) jakichkolwiek preparatów farmakologicznych. Głównym mechanizmem oddziaływania igłoterapii suchej, bez względu na okolicę aplikacji, jest wywoływanie procesów odwrażliwienia.

Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe są jedną z najbardziej pomijanych przyczyn ostrego i chronicznego bólu, jednocześnie stanowiąc najpowszechniejszy powód dolegliwości bólowych w układzie mięśniowo-szkieletowym. Ich ignorowanie może prowadzić do zmniejszenia zakresu ruchu w dotkniętych bólem mięśniach, najczęściej tych odpowiedzialnych za utrzymanie postawy ciała. Często stają się więc przyczyną takich dolegliwości, jak napięciowy ból głowy, ból w obrębie stawu barkowego, kolanowego czy też pleców. Opisane punkty to nic innego jak nadwrażliwe miejsca w obrębie napiętego pasma mięśnia szkieletowego lub powięzi mięśnia, które pod wpływem nacisku reagują tkliwością oraz bólem
 o charakterze promieniującym lub rzutowanym, czyli rozchodzącym się w konkretne miejsca. Punkty te, wyczuwalne w postaci guzków, pojawiają się zazwyczaj w mięśniach narażonych na przeciążenie i towarzyszą nadmiernie napiętym pasmom włókien. Oprócz wspomnianych klasycznych technik terapii manualnej, do uwalniania punktów spustowych stosuje się coraz popularniejszą igłoterapię suchą.

Celem suchego igłowania jest natrafienie na wszystkie - bądź większość - wrażliwych zakończeń nerwowych znajdujących się w punkcie spustowym. Drażnienie igłą tych zakończeń wywołuje impuls, który - przechodząc przez rdzeń kręgowy - trafia do włókien mięśniowych napiętego pasma, wywołując bezwarunkowy odruch, jakim jest lokalny skurcz mięśniowy. Prowadzi to do rozluźnienia, przerwania „błędnego koła bólowo-napięciowego”, a ostatecznie uśmierzenia bólu.

Image

Trening dla tancerzy - Progressing Ballet Technique

Progressing Ballet Technique to innowacyjny program opracowany przez Australijkę Marie Walton-Mahon dla adeptów tańca, aby zrozumieć głębię treningu pamięci mięśniowej w osiąganiu najlepszych wyników w balecie klasycznym.

Metoda opracowywana przez 40 lat pracy Marie z tancerzami i fizjoterapeutami wykorzystuje wiele ćwiczeń propriocepcji w celu ustawienia prawidłowej postawy ciała w tańcu i angażowania prawidłowych mięśni w odpowiednim czasie podczas wykonywanego ruchu.

Image

Kinesiology Taping

Kinesiology Taping to metoda pomocnicza terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Sposób aplikowania jest dobierany w zależności od celu, który chcemy osiągnąć: ustabilizować dany staw, zmniejszyć obrzęk czy odciążyć napiętą strukturę.

Image